טבע תרפיה - "הצילום הוא אמנות ההתבוננות"

סדנת מוזארט פוטו אכזיב

טבע תרפיה הינה שיטת טיפול יצירתית המתקיימת בטבע ומתייחסת אליו כשותף בתהליך. בשעות הקרובות נתנסה כיצד שילוב הטבע יכול להרחיב, להעמיק ולקדם את התהליך הטיפולי ואת ההשלכות שיש לשילוב השיטה על הקשר הטיפולי, עמדת המטפל והאתיקה.

בסדנת מוזארט פוטו – פוטותרפיה (פוטו=תמונה, תרפיה=טיפול), נחווה כיצד העבודה בטבע מייצרת שימור רווחת חייו ותחושת האושר של האדם. חיזוק הקשר עם הטבע יכול להפחית דיכאון וחרדה ולתמוך בחוויית נוכחות שלמה יותר, רצף, שמחה והשתאות. תהליך הטיפול הרגשי משלב אלמנטים מעולם הצילום האמנותי, תחום העוסק בריפוי ותהליכי הבראה. פוטותרפיה הינו גם “טיפול בבעיות עור באמצעות אור”. שני התחומים עוסקים בריפוי פצעים הסמויים מהעין הגורמים לסבל ומועקה.

יש לשים לב כי בטבע מתרחשים תהליכים שאינם מתקיימים בחדר בכלל או שמתקיימים בו בדרך אחרת. חוקי ודרכי העבודה הטיפולית בטבע שונים מאלו שבחדר. כך גם  עולות שאלות אתיות ייחודיות, אשר מטפל העובד בחדר אינו פוגש. כגון: מה המשמעות של לעבוד במרחב פתוח וחסר גבולות, במרחב שאינו בבעלות שלי ו/או של המטופל; מה קורה אם באמצע טיפול יורד גשם או לחילופין כשעבודת היצירה שעשינו במפגש נשטפת בגשם שירד במהלך שבוע עד כדי כך שלא רק צורתה משתנה אלא אף נמחקת. למשל, יצירה מחמר שהופכת אחרי גשם לאדמה ונעלמת. מהי המשמעות האתית והאקולוגית של שימוש בחומרים מהטבע לטובת תהליכי יצירה בטיפול ושל מי התוצר – של המטופל או של הטבע?

למה צילום ומה חלקו בטיפול רגשי?

בשנים האחרונות גבר מאוד השימוש הספונטני בצילום בזכות השילוב הקל והנוח המוצע במכשיר הטלפון הנייד. אנו מתקשרים בעזרתו, מצלמים ומתעדים, נותנים ומקבלים משובים ולמעשה מקיימים מערכות יחסים אינטימיות באמצעותו.

התמונות משמשות נקודת מוצא לאינטראקציה ביננו לבין אחרים, בחינתן מספקת תובנות אשר מהוות גורם משמעותי בפעילויות חברתיות ויצירת קשר. בין אם מדובר בצילום עצמי או בכל צילום אחר הסקרנות והצורך לשתף הפכו במשך השנים לנחלת הכלל. פעולת הצילום, בחינת התצלומים ושיתופם עם קבוצת שייכות מספקים מענה לצרכינו כשאנו מבקשים להיות נוכחים, מובנים ובעלי ערך. גם לעבר יש משמעות בכל מה שקשור לצילום, התבוננות ושיח חוזר של תצלומים מהילדות, מאירועים משפחתיים וחברתיים. דיוקנאות מגילאים אלה מעניקה לכל אדם הוכחה לכברת הדרך שהוא עבר, לקיומו ולזהותו במרחב המשפחתי-חברתי.

פוטותרפיה בתהליך אישי

“הפוטותרפיה מציעה דרך יצירתית להשגת תובנות אישיות והפיכתן מוחשיות וברורות, כך שניתן יהיה לנסח את סיפור החיים מחדש, באופן שתומך בצרכים האינדיבידואליים וביכולות האישיות במסע ההתפתחות האישי” (DeMarre,2001 אצל תורן, 2007).

העיסוק בצילום כאמצעי אמנותי בטיפול מאפשר לאדם להביא לידי ביטוי רבדים שיבחר, להביע רגשות ולמצוא סדר וארגון בעולמו הפנימי. שברו, ( Chebaro, 1998) גרס כי הצילום ככלי טיפולי מסייע לעקוף הגנות, ליצור תקשורת לא מילולית ומגביר את תחושת השליטה אצל המטופל. הטיפול בשילוב הפוטותרפיה בתצלומים אישיים ומשפחתיים נעשה על מנת להשיג תובנות חדשות על חוויות ואירועים בחיי המטופל (משפחה, בית ואירועים משמעותיים מחייו של המטופל).

העבודה הטיפולית אינה מתרחשת רק בקליניקה במפגש פרטני 1:1 ניתן להרחיבה לעבודה סדנאית-קבוצתית.

פוטותרפיה בקבוצה

רבים מאיתנו חווים קושי ומבקשים להרחיב את כישורינו בכל מה שקשור לאופן בו אנו מתנהלים בשדה החברתי. אנו מבקשים לעצמנו מרחב המאפשר ביטוי אישי, כולנו מבקשים לחוש תחושות ערך, ביטחון ושייכות אולם ביסוס מרחב אשר נותן מענה לצרכים אלו הוא בבחינת אתגר לא פשוט בוודאי כשאנו פועלים בקבוצה ונדרשים לשיתופי פעולה. בין אם מדובר בקבוצה הפועלת במגרש המשחקים, בבית הספר או במקום העבודה הכניסה לקבוצה וההשתלבות בה אלו דורשים מאיתנו מנעד רחב של כישורים ומיומנויות.

הפוטותרפיה מהווה מרחב יצירתי הרואה באמנות הצילום קרקע פורייה לטיפוחן של מיומנויות חברתיות כאשר עבודה קבוצתית מציעה מרחב לביטוי אישי, להבעת רגשות, לקבלה ומתן של משוב מקדם ולטיפוח כישורי אינטליגנציה רגשית.

הפוטותרפיה כמענה לתהליכים קבוצתיים

פוטותרפיה מתעדת – דור שני: מציעה מענה יצירתי המתעד תהליכי היכרות מחודשת, סליחה ופרידה. באמצעות הצילום המשתתפים לומדים לקבל את היותם חלק משרשרת הדורות ומרחיבים את נקודת המבט האישית לכדי נקודת מבט משפחתית וקהילתית.

פוטותרפיה משפחתית – מציעה הזדמנות לטיפוח מערכות יחסים, התבוננות על אירועים משפחתיים בעיניים יצירתיות, מיטיבות וסקרניות. ליווי התהליך הטיפולי נעשה בשילוב כתיבה וצילום אירועי חיים כואבים, פרידות, חולי ומשבר, שינויים בהרכב המשפחתי.

התנסות קצרה – ZOOM IN

אם אבקש מכם לגשת ולהביא תצלום אחד משמעותי במיוחד האם תדעו היכן התצלום מונח? האם הוא שמור בגלריית התמונות בטלפון הנייד שלכם? האם הוא ממוסגר? האם הוא גלוי או שמא חבוי במגירה? מדוע בחרתם דווקא בו? אילו רגשות ההתבוננות בתצלום מעוררת בכם? האם אתם אוהבים את מה שאתם רואים? האם קיים כאב, געגוע? כעס אולי? האם, את מי ומתי שיתפתם בסיפור מאחורי התצלום? אם הייתם מקבלים הזדמנות לשנות משהו קטן בתצלום האם הייתם מוכנים? אם הייתם מקבלים הזדמנות לחזור בזמן לאותו המעמד מה הייתם מבקשים לעצמכם?

גלוי ונסתר

 שאלות אלו הן ההתחלה, הן מיועדות לגרות אתכם ולעורר סקרנות…גם לסדנה שלנו המשלבת את הטבע תרפיה וחוצה גבולות ומרחבים חדשים של למידה עצמית. אז הסדנה שלנו קשורה לעידן העכשווי שהוא העידן הוויזואלי וכן לשנה האחרונה בה היה רב הנסתר על הגלוי. הוסתרנו ועדין אנו מוסתרים מאחורי המסכה.

באמצעות הסדנה שלנו נלמד היום כיצד הצילום יכול לעקוף הגנות, ליצור תקשורת לא מילולית ולהגיע לפידבק מעורר יצירתיות. כיצד בזמן שאנו מצלמים, התת מודע שלנו הוא זה שבא לידי ביטוי, גם כאשר אנו במודעות רבה או לא מודעים כלל.

 נראה כיצד לכל אחד מאתנו נקודת מבט ייחודית וראיית מציאות שונה. כשאנחנו מצלמים, אנחנו מחליטים מה לצלם ומה לא. מה להכניס לפריים ומה לחתוך איזו חוויות רגשיות שעברנו בעבר או שאנחנו עוברים כרגע משפיעות על תפיסת המציאות שלנו?

המצלמה, בדומה לעין שרואה, בוחרת ומתעדת דימויים, מעבירה את נקודת המבט הייחודית של הפרט ומשקפת מצב רגשי.

ואם עניין אתכם ורוצים עוד להעשיר ידע אז…קצת חומרים לעיון

ממליצה להתחיל ולעלעל בספרים, להתרשם, להתאהב ולבחור:

·       מחשבות על הצילום – ספרו של רולאן בארת, יצא לאור בשנה 1980 , בהוצאת כתר.

·       צמצם התשוקה – פסיכותרפיה וצילום – ספרה של ד”ר ענת בוצר, יצא לאור בשנת 2015 , בהוצאת רסלינג.

·       להתבונן ביצירה לראות את הנפש – מודלים וגישות להערכה ולהדרכה בטיפול מבוסס אמנויות פרי יצירתם של מטפלים ישראלים עורך וכותב שותף: ד”ר רונן ברגר. יצא לאור בשנת 2015 , בהוצאת אח.

·       הצילום כראי התקופה – ספרה של סוזאן סונטג – יצא לאור בשנת 1977 , בהוצאת עם עובד.

·       מאחורי החיוך: שימוש תרפיוטי בתצלומים. יספרה של לינדה ברמן – יצא לאור בשנת 1997 , בהוצאת אח.

·       מתוך: “פצעים ונשיקות” אלבום הבכורה של להקת הרוק הישראלית “מוניקה סקס”. את שיר הנושא “פצעים ונשיקות”. כתב והלחין יהלי סובול

·       מתוך: “רקמה אנושית אחת” – מילים ולחן מוטי המר. השיר מוכר בביצוע חוה אלברשטיין

ביבליוגרפיה:

·       תורן, צ (2007). פוטותרפיה: הצילום והתצלום ככלים טיפוליים. פסיכואקטואליה, אוקטובר, 2007. עמ’ 49-52 הסתדרות הפסיכולוגים בישראל. 2007.

·       Chebaro, M. (1998) Cross- cultural inquiry in art and therapy. In HISCO & C . A calisch (eds). Tapestry of cultural issues in art therapy. London and Philadelphia: jessica kingsley pub

הישארו איתי בקשר

רוצים להישאר מעודכנים ולהיות בין הראשונים לקבל התראה על מאמר חדש או מוצר חדש שיוצא למכירה בכמות קטנה? השאירו מספר סלולרי ולא תפסידו שום הודעה ממני.

רוצים להגיב ולשמוע גם מה אחרים חושבים? הצטרפו לרשת החברתית שלנו שהכי מתאימה לכם.

להתראות עד הפעם הבאה, טל.

Copyright 2019 © All rights Reserved. ShrinkART.org & Dr' Tal Shwartz
שתפו עם חברים: